SMF Flyg – Utlysning våren 2021 – CFP Spring 2021

Denna SMF-satsning via arenorna för flygproduktion, sker inom ramen för Innovair och det Nationella flygforskningsprogrammet (NFFP) och riktar sig till små och medelstora företag (SMF) verksamma inom tillverkningsteknik kopplat till komposit- samt metalliska material.

  • Sista ansökningsdag: 16 april 2021
  • Hela utlysningstexten kan laddas ner här.
  • Ansökningsblankett kan laddas ner här. 

Projektansökningarna skickas till martin.schollin@ri.se

Kontaktpersoner:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC/RISE, mats.werke@ri.se

———————————–Announcement in English———————————-

This SME Call for proposals is made within the framework of Innovair and the National Aeronautical Research Program (NFFP).
It is administered through the production arenas for aeronautics – Compraser Labs and PTC Innovatum –
and is aimed at SMEs active in manufacturing technology for composite and metallic materials.

  • The entire announcement text (in Swedish !) can be downloaded here.
  • Closing date is 16th of April 2021.

Contact persons:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC/RISE, mats.werke@ri.se

**************************************