Category

Arenor/SMF

ACS Årskonferens 10 mars, 10.00 – 14.00

By Multi use, Saab Aeronautics, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Innovair, Vinnova, Other

Ta chansen att lyssna in på detta event, förhoppningsvis hittar ni några guldkorn i föredragen eller hos något av de företag från ACS som kort kommer pitcha och berätta vad de sysslar med, letar efter och kan erbjuda.

Företagen som är medlemmar i ACS är vana vid högt ställda krav på spårbarhet, kvalitet samtidigt som flyg- och rymdbranschen är under stor omställning.

Konferensen innehåller två presentationer med inriktning flyg respektive rymd samt ett föredrag om Cyber Security vilket berör oss alla oavsett bransch.

Anmälan via ACS hemsida: https://aerospaceclustersweden.com/


Agendan för dagen ser ut så här:

10:00 Välkommen och intro 

10:10  Sustainable Air Transport
Björn Fehrm, Aeronautical and Economic Analyst på Leeham News and Analysis

10:30 Pitch-time!
Företag från Aerospace Cluster Sweden berättar vad de sysslar med, vad de kan erbjuda och vilka resurser de letar efter just nu

11:15 Vad händer i Aerospace Cluster Sweden?
Göran, Olle och Leif berättar om vad som händer i ACS nu och framåt.

11:30 Vad innebär cybersäkerhet och hur påverkar det mig?
Sofia Lundqvist, Projektledare Cyber Security på Linköpings Science Park

12:00  Lunch med lunchunderhållning 💃 60min

13:00  Pitch-time!
Företag från Aerospace Cluster Sweden berättar vad de sysslar med, vad de kan erbjuda och vilka resurser de letar efter just nu

13:20 Isar Aerospace 
Josef Fleischmann från Isar Aerospace berättar om företagets resa

13:40 Avslutning 

 

SMF Flyg – Utlysning våren 2021 – CFP Spring 2021

By Arenor/SMF, Innovair, Vinnova, Other

Denna SMF-satsning via arenorna för flygproduktion, sker inom ramen för Innovair och det Nationella flygforskningsprogrammet (NFFP) och riktar sig till små och medelstora företag (SMF) verksamma inom tillverkningsteknik kopplat till komposit- samt metalliska material.

  • Sista ansökningsdag: 16 april 2021
  • Hela utlysningstexten kan laddas ner här.
  • Ansökningsblankett kan laddas ner här. 

Projektansökningarna skickas till martin.schollin@ri.se

Kontaktpersoner:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC/RISE, mats.werke@ri.se

———————————–Announcement in English———————————-

This SME Call for proposals is made within the framework of Innovair and the National Aeronautical Research Program (NFFP).
It is administered through the production arenas for aeronautics – Compraser Labs and PTC Innovatum –
and is aimed at SMEs active in manufacturing technology for composite and metallic materials.

  • The entire announcement text (in Swedish !) can be downloaded here.
  • Closing date is 16th of April 2021.

Contact persons:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC/RISE, mats.werke@ri.se

**************************************

Historisk exposé över svensk flygforskning och teknikutveckling

By Demonstration, Internationalisering, Akademi, Clean Sky, Saab Aeronautics, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Innovair, Vinnova, Other

I senaste utgåvan av Saabminnen, som ges ut av Saabveteranerna, finns en översiktsartikel om Flygforskning och teknikutveckling i Sverige under åtta decennier. Artikeln, som är skriven av Billy Fredriksson och Anders Gustafsson, kan laddas ner från Saabveteranernas hemsida http://www.saabveteran.se

 

VINNOVA har publicerat SIP-utvärderingen 2020

By Demonstration, Internationalisering, Akademi, Clean Sky, Saab Aeronautics, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Innovair, Vinnova, Other

Vinnova har 16 december på hemsidan och i mailutskick publicerat resultatet från årets SIP-utvärdering. Webbsända presentationer av utvärderingen genomfördes 17 december. Dessa spelades in och kommer att bli tillgängliga på Vinnovas hemsida.

Strategiska innovationsprogram viktiga för Sverige
Satsningen på strategiska innovationsprogram har lett till bred samverkan, stärkt internationell konkurrenskraft och till en kraftsamling inom områden som är viktiga för Sverige. En ny stor utvärdering presenteras nu av program som varit igång sex år.

De program som startade 2014 har nu genomgått en stor utvärdering sex år efter starten: BioInnovation, SIO Grafen, IoT Sverige (sakernas internet), Smartare elektroniksystem, Swelife (life science) och Innovair (flyg).
Läs mer på Vinnovas hemsida.

Utvärderingen har resulterat i positiva omdömen för all sex programmen som därmed får ansöka om förlängning.
Utvärderingsrapporten för SIP Innovair kan också laddas ner här: SIP Innovair utvärdering 2020.

Aerospace Cluster Sweden inbjuder till digitala möten med temat  “Hållbart flyg”

By Saab Aeronautics, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Innovair

Aerospace Cluster Sweden (ACS) inbjuder till 3 digitala möten med temat  “Hållbart flyg – vad betyder det för din verksamhet?”

Torsdag 3/12 kl. 13-14
Swedish Aerospace Research Center (SARC) ger en övergripande bild gällande flygets miljöpåverkan och vilka olika lösningar som kan vara lämpliga i de olika segmenten i framtiden.

Tisdag 8/12 kl. 9-10
Representanter från SAAB:s affärsområde Industrial Products and Services och affärsenheterna Aerostructures, Avionics Systems och Traffic Management, samt affärsområde Aeronautics ger sin syn på vilka framtida lösningar de ser och vad det betyder för deras produkter och samverkansparter.

Torsdag 10/12 kl. 9-10
Representanter från GKN Aerospace Engines Systems ger sin syn på vilka framtida lösningar de ser och vad det betyder för deras produkter och samverkansparters.


Mera information och anmälan via
 ACS hemsida

Digitala designexperiment inom open rotor

By Multi use, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Other

Framtidens hållbara flygmotorteknik ställer stora krav på att ingående komponenter tillverkningsanpassas redan tidigt i konstruktionsskedet. I flera fall sitter begräsningen i hur nya motorer kan utformas i hur komponenterna faktiskt kan tillverkas.

Chalmers leder tillsammans med Fraun­hofer-Chalmers Centre och brittiska Cambridge-universitet ett Clean Sky-projekt som heter Development of Interdisciplinary Assessment for manufacturing and deSign (DIAS). Projektet utvecklar stöd för att integrera tillverkbarhetsaspekter redan i konstruktionsfasen i dialog med leverantörer – ofta SMF.

Med DIAS kan konstruktions- och tillverkningsalternativ bedömas tillsammans med kostnads- och nytto­effekter.

Projekt Springboard

By Multi use, Demonstration, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Other

Flyg- och verkstadsindustrin vill ta klivet in i en mer hållbar framtid. Därför satsar Västra Götalandsregionen nu 21 miljoner på projektet Springboard
 som ska ge regionens tillverkningsföretag förutsättningar att bidra mer till utvecklingen av hållbart flyg. Satsningen sker inom ramarna för test- och demomiljön Produktionstekniskt centrum (PTC) i Trollhättan.

Projektet bygger vidare på de tidigare satsningar som har gjorts i PTC:s infrastruktur i form av lokaler och utrustning. I dag är ett femtontal företag och organisationer medlemmar i PTC, och genom uppgraderingen av arenan är förhoppningen att kunna attrahera flera nya aktörer. Den innovativa miljö som skapas när stora och små företag möts tillsammans med både högskola och forskningsinstitut utgör en grogrund för nya affärsidéer, konkurrenskraft och tillväxt. Med denna satsning står svensk flygindustri rustad för nya demonstratorprojekt när corona släpper greppet om det globala flyget.

Satsningen linjerar med det samförståndsavtal som tecknades mellan EUs Clean Sky och Västra Götalandsregionen 2016 för ett europeiskt samarbete kring en mer hållbar flygindustri.

Läs mer om projektet i Innovatums pressrelease 201119.

ICAS 2022 website is now open

By Internationalisering, Akademi, Saab Aeronautics, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Innovair, Other

Den internationella flygteknikkongressen ICAS 2022 kommer att hållas på Stockholm Waterfront 4–9 september 2022 med Flyg-och rymdtekniska Föreningen (FTF) och Innovair som arrangörer. Nu är kongressens webbsida icas2022.com öppen med grundläggande information. Call for papers kommer att publiceras i juli 2021.

ICAS-kongressen, som hålls vartannat år och täcker alla aspekter av flygforskning inklusive dess militära och civila tillämpningar, har två gånger tidigare hållits i Sverige: 1962 och 1990. Normalt samlas 800–900 deltagare från mer än 30 länder. Förutom tekniska presentationer i tolv parallella sessioner hålls varje dag plenarföreläsningar om branschens aktuella utmaningar.

Flygbranschen har drabbats hårt av covid-19-pandemin. Många kongresser har i år ställts in, skjutits upp eller gjort virtuella. ICAS 2020, som skulle hållits i Shanghai i september, har senarelagts till 2021. Innovair och FTF hoppas på en återhämtning till 2022 och att flygbranschen då är angelägen om att träffas och interagera vid en fysisk ICAS 2022-kongress i Stockholm. Men beredskap finns för att kongressen 2022 kanske måste bli delvis virtuell.

The Exhibition & Partnership prospectus for ICAS 2022 can be downloaded here.

Innovairs årskonferens 2020

By Akademi, Saab Aeronautics, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Innovair, Vinnova, Other

Innovairs årskonferens 2020 genomfördes 29 oktober. Det virtuella formatet lockade många fler deltagare än vanligt. Förutom de stående programpunkterna som exempelvis rapporter om Innovairs och NFFP:s utveckling, internationell samverkan, de olika aktörsgrupperingarnas verksamheter och internationaliseringen innehöll årets konferens en speciell presentation från Axel Krein, Clean Skys Executive Director, om Clean Skys program för hållbart flyg.

Kreins medverkan lyfts fram i senaste numret av Clean Sky E-News som också innehåller ett avsnitt om ”Clean Sky and Sweden: Delivering climate-neutral aviation together”. I denna text listas många av de aktiviteter och etableringar som Innovair varit med om att genomföra för att främja flygteknisk innovation i Sverige, och texten summerar Sveriges medverkan i Clean Sky på ett positivt och framåtblickande sätt.

Programmet för årskonferensen finns här.

Alla presentationer finns här.

Här hittar du Clean Sky-artikeln.

RISE Workshop 13 October – Composite technology in Sweden: Test and demo capabilities

By Multi use, Saab Aeronautics, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Innovair, Vinnova

RISE Workshop 13 October – Composite technology in Sweden: Test and demo capabilities

RISE invites to a digital workshop with the aim of discussing and updating the industry on the test and demo facilities for composite technology available across Sweden.

Read more on this  LINK or download this invitation/programme PDF