Skip to main content
Category

Arenor/SMF

SMF Flyg – Utlysning våren 2022

By Arenor/SMF, Demonstration, GKN Aerospace, Innovair, Saab Aeronautics, Vinnova

Denna SMF-satsning för flygproduktion, sker inom ramen för Innovair och det Nationella flygforskningsprogrammet (NFFP) och riktar sig primärt mot etablerade SMF med fler än 4 anställda.

Ansökan sker i år via Vinnovas portal.
Länk till utlysningen, ansökningsblankett samt info om hur ni ansöker hittar ni via följande LÄNK.

Sista ansökningsdag: 22 april 2022 kl 14:00

Smarta mål – en väg till ett lyckat projekt

By Akademi, Saab Aeronautics, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Innovair, Vinnova, Other

Webbinar 30 mars 2022 14:00-14:30

Hur formulerar du dina mål? Hur använder du dem? Hur ser du till att komma hela vägen in i mål? Här berättar Johannes Henriksson från Ramboll om en världsberömd planeringsmodell som visar hur ett mål bäst skapas och används för att nå effektiv framgång.

Välkommen att lära dig mer om SMARTA MÅL, där målet blir Specifikt Mätbart Accepterat Realistiskt och Tidsatt = SMART.

Webbinariet arrangeras i samverkan av de strategiska innovationsprogrammen och är ett erbjudande till dig som ska ansöka om projektmedel.

Anmälan på denna länk: https://register.gotowebinar.com/register/8247485518943138063

Innovair at Sweden Innovation Days 2022

By Multi use, Internationalisering, Akademi, Saab Aeronautics, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Innovair, Vinnova

Innovair arranged a seminar at Sweden Innovation Days in Dubai 17-20 January 2022 with the title:
“How we manage to keep our national aerospace sector up there with the big ones”.
Innovair, Sweden’s national strategic innovation programme for aeronautics, is a collaborative and strategic organisation developing, initiating, and fulfilling strategic initiatives in selected areas to strengthen the conditions for the aeronautics sector in Sweden. A range of stakeholders gave their views on how they are able to do what they do with coordination and support from Innovair.
The presenters were:
Anders Blom, Innovair
Petter Krus, SARC
Sofia Öhnell, RISE
Fredrik Olofsson, ACS
Robert Hell, GKN
Göran Bengtsson, Saab

The integrated presentations can be downloaded here: Innovair – Sweden Innovation Days 2022

Clean Aviation är i gång

By Multi use, Demonstration, Internationalisering, Akademi, Clean Sky, Saab Aeronautics, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Vinnova, Other

Clean Aviation – efterföljaren till EU-kommissionens två gigantiska offentlig-privata partnerskap för klimatneutralt flyg, Clean Sky respektive Clean Sky 2 – är nu i gång. Clean Aviation trädde i kraft den 30 november 2021 och är en del av Horizon Europe, det nionde ramprogrammet.

Sveriges flygtekniska innovationsaktörer har hållit en hög profil i de föregående satsningarna med förhållandevis stort deltagande och framgångsrika demonstratorinsatser. I och med detta är vi välpositionerade för Clean Aviation och kommer med rätt nationella satsningar att kunna ta stort ansvar för att de uppsatta klimatmålen för framtidens flyg ska kunna nås.

Det nya partnerskapet innehåller tre huvudspår: hybridelektriska och helelektriska koncept för regionalflyg, ultraeffektiva flygplansarkitekturer för medelstora flygplan och vätgasdrift för flera flygplansstorlekar. Liksom tidigare bygger allt på ett unikt arbetssätt där de bästa idéerna och talangerna från industri, akademi, forskningscentra och SMF sammanförs.

Läs mer på clean-aviation.eu.

SMF Flyg – Utlysning hösten 2021 (CFP autumn 2021)

By Saab Aeronautics, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Innovair, Vinnova, Other

Innovairs satsning för små och medelstora företag inom flygteknik, SMF Flyg, utlyser nya medel för flygforskning. Den här gången riktar sig utlysningen i huvudsak mot etablerade SMF med fler än fyra anställda, verksamma inom något eller några av de prioriterade forskningsområden som anges inom det nationella flygforskningsprogrammet NFFP:

  • helheltsförmåga och konceptstudier;
  • grundläggande flygteknik;
  • integrerad struktur;
  • intelligenta system och sensorer;
  • framdrivning.

Beroende på nivå kan projekt genomföras som så kallade arenaprojekt – med anknytning till någon av Innovairs produktionsarenor (Produktionstekniskt centrum i Trollhättan respektive Compraser Labs i Linköping) – eller som fristående projekt.

  • Sista ansökningsdag: 15 oktober 2021
  • Hela utlysningstexten kan laddas ner här.
  • Ansökningsblankett kan laddas ner här.

Projektansökningarna skickas till martin.schollin@ri.se senast fredagen den 15/10.

Kontaktpersoner:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE, martin.schollin@ri.se
Eva-Lis Odenberger, PTC/RISE, eva-lis.odenberger@ri.se

———————————–Announcement in English———————————-

This SME initiative for aviation production, takes place within the framework of Innovair and the National Aviation Research Program (NFFP) and is aimed at small and medium-sized enterprises (SMEs). The calls are mainly aimed at established SMEs with more than 4 employees, active in one or more of the following priority research areas:

  • Holistic ability and concept studies
  • Basic flight technology
  • Integrated structure
  • Intelligent systems and sensors
  • Propulsion

Depending on the level of the project, it can be implemented as a so-called arena project or as a stand-alone project.

  • The entire announcement text (in Swedish !) can be downloaded here.
  • Closing date is 15th of October 2021.

Contact persons:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE, martin.schollin@ri.se
Eva-Lis Odenberger, PTC/RISE, eva-lis.odenberger@ri.se