Kategori

Arenor/SMF

Leverans från GKN Aerospace till Rolls Royce UltraFan™ demonstrator

Inlägg av Demonstration, Internationalisering, Clean Sky, Innovair, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Vinnova

GKN Aerospace Sweden har levererat en stor komponent (mellanhus) till Rolls-Royce UltraFanTM engine demonstrator programme. Detta är en viktig milstolpe inom projektet som ingår i Clean Sky-2 programmet. Nu väntar motormontering i Derby, UK och motorprov i början av 2022.

Läs mer i denna nyhetsartikel från GKN Aerospace.

Öppna innovationsmiljöer för produktionsutveckling i Sverige

Inlägg av Multi use, Demonstration, Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

SIP Produktion 2030 har publicerat en rapport ”Kartläggning av öppna innovationsmiljöer för produktionsutveckling i Sverige”.

Rapporten visar en kartläggning av öppna miljöer i Sverige som syftar till att öka innovation och digitalisering, och att testa nya tekniker,
inom produktionsutveckling. Last hela rapporten HÄR.

ACS Årskonferens 10 mars, 10.00 – 14.00

Inlägg av Multi use, Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Ta chansen att lyssna in på detta event, förhoppningsvis hittar ni några guldkorn i föredragen eller hos något av de företag från ACS som kort kommer pitcha och berätta vad de sysslar med, letar efter och kan erbjuda.

Företagen som är medlemmar i ACS är vana vid högt ställda krav på spårbarhet, kvalitet samtidigt som flyg- och rymdbranschen är under stor omställning.

Konferensen innehåller två presentationer med inriktning flyg respektive rymd samt ett föredrag om Cyber Security vilket berör oss alla oavsett bransch.

Anmälan via ACS hemsida: https://aerospaceclustersweden.com/


Agendan för dagen ser ut så här:

10:00 Välkommen och intro 

10:10  Sustainable Air Transport
Björn Fehrm, Aeronautical and Economic Analyst på Leeham News and Analysis

10:30 Pitch-time!
Företag från Aerospace Cluster Sweden berättar vad de sysslar med, vad de kan erbjuda och vilka resurser de letar efter just nu

11:15 Vad händer i Aerospace Cluster Sweden?
Göran, Olle och Leif berättar om vad som händer i ACS nu och framåt.

11:30 Vad innebär cybersäkerhet och hur påverkar det mig?
Sofia Lundqvist, Projektledare Cyber Security på Linköpings Science Park

12:00  Lunch med lunchunderhållning 💃 60min

13:00  Pitch-time!
Företag från Aerospace Cluster Sweden berättar vad de sysslar med, vad de kan erbjuda och vilka resurser de letar efter just nu

13:20 Isar Aerospace 
Josef Fleischmann från Isar Aerospace berättar om företagets resa

13:40 Avslutning 

 

SMF Flyg – Utlysning våren 2021 – CFP Spring 2021

Inlägg av Innovair, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Denna SMF-satsning via arenorna för flygproduktion, sker inom ramen för Innovair och det Nationella flygforskningsprogrammet (NFFP) och riktar sig till små och medelstora företag (SMF) verksamma inom tillverkningsteknik kopplat till komposit- samt metalliska material.

  • Sista ansökningsdag: 16 april 2021
  • Hela utlysningstexten kan laddas ner här.
  • Ansökningsblankett kan laddas ner här. 

Projektansökningarna skickas till martin.schollin@ri.se

Kontaktpersoner:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC/RISE, mats.werke@ri.se

———————————–Announcement in English———————————-

This SME Call for proposals is made within the framework of Innovair and the National Aeronautical Research Program (NFFP).
It is administered through the production arenas for aeronautics – Compraser Labs and PTC Innovatum –
and is aimed at SMEs active in manufacturing technology for composite and metallic materials.

  • The entire announcement text (in Swedish !) can be downloaded here.
  • Closing date is 16th of April 2021.

Contact persons:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC/RISE, mats.werke@ri.se

**************************************

Historisk exposé över svensk flygforskning och teknikutveckling

Inlägg av Demonstration, Internationalisering, Akademi, Clean Sky, Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

I senaste utgåvan av Saabminnen, som ges ut av Saabveteranerna, finns en översiktsartikel om Flygforskning och teknikutveckling i Sverige under åtta decennier. Artikeln, som är skriven av Billy Fredriksson och Anders Gustafsson, kan laddas ner från Saabveteranernas hemsida http://www.saabveteran.se

 

VINNOVA har publicerat SIP-utvärderingen 2020

Inlägg av Demonstration, Internationalisering, Akademi, Clean Sky, Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Vinnova har 16 december på hemsidan och i mailutskick publicerat resultatet från årets SIP-utvärdering. Webbsända presentationer av utvärderingen genomfördes 17 december. Dessa spelades in och kommer att bli tillgängliga på Vinnovas hemsida.

Strategiska innovationsprogram viktiga för Sverige
Satsningen på strategiska innovationsprogram har lett till bred samverkan, stärkt internationell konkurrenskraft och till en kraftsamling inom områden som är viktiga för Sverige. En ny stor utvärdering presenteras nu av program som varit igång sex år.

De program som startade 2014 har nu genomgått en stor utvärdering sex år efter starten: BioInnovation, SIO Grafen, IoT Sverige (sakernas internet), Smartare elektroniksystem, Swelife (life science) och Innovair (flyg).
Läs mer på Vinnovas hemsida.

Utvärderingen har resulterat i positiva omdömen för all sex programmen som därmed får ansöka om förlängning.
Utvärderingsrapporten för SIP Innovair kan också laddas ner här: SIP Innovair utvärdering 2020.

Aerospace Cluster Sweden inbjuder till digitala möten med temat  ”Hållbart flyg”

Inlägg av Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF

Aerospace Cluster Sweden (ACS) inbjuder till 3 digitala möten med temat  ”Hållbart flyg – vad betyder det för din verksamhet?”

Torsdag 3/12 kl. 13-14
Swedish Aerospace Research Center (SARC) ger en övergripande bild gällande flygets miljöpåverkan och vilka olika lösningar som kan vara lämpliga i de olika segmenten i framtiden.

Tisdag 8/12 kl. 9-10
Representanter från SAAB:s affärsområde Industrial Products and Services och affärsenheterna Aerostructures, Avionics Systems och Traffic Management, samt affärsområde Aeronautics ger sin syn på vilka framtida lösningar de ser och vad det betyder för deras produkter och samverkansparter.

Torsdag 10/12 kl. 9-10
Representanter från GKN Aerospace Engines Systems ger sin syn på vilka framtida lösningar de ser och vad det betyder för deras produkter och samverkansparters.


Mera information och anmälan via
 ACS hemsida

Digitala designexperiment inom open rotor

Inlägg av Multi use, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Övrigt

Framtidens hållbara flygmotorteknik ställer stora krav på att ingående komponenter tillverkningsanpassas redan tidigt i konstruktionsskedet. I flera fall sitter begräsningen i hur nya motorer kan utformas i hur komponenterna faktiskt kan tillverkas.

Chalmers leder tillsammans med Fraun­hofer-Chalmers Centre och brittiska Cambridge-universitet ett Clean Sky-projekt som heter Development of Interdisciplinary Assessment for manufacturing and deSign (DIAS). Projektet utvecklar stöd för att integrera tillverkbarhetsaspekter redan i konstruktionsfasen i dialog med leverantörer – ofta SMF.

Med DIAS kan konstruktions- och tillverkningsalternativ bedömas tillsammans med kostnads- och nytto­effekter.

Projekt Springboard

Inlägg av Multi use, Demonstration, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Övrigt

Flyg- och verkstadsindustrin vill ta klivet in i en mer hållbar framtid. Därför satsar Västra Götalandsregionen nu 21 miljoner på projektet Springboard
 som ska ge regionens tillverkningsföretag förutsättningar att bidra mer till utvecklingen av hållbart flyg. Satsningen sker inom ramarna för test- och demomiljön Produktionstekniskt centrum (PTC) i Trollhättan.

Projektet bygger vidare på de tidigare satsningar som har gjorts i PTC:s infrastruktur i form av lokaler och utrustning. I dag är ett femtontal företag och organisationer medlemmar i PTC, och genom uppgraderingen av arenan är förhoppningen att kunna attrahera flera nya aktörer. Den innovativa miljö som skapas när stora och små företag möts tillsammans med både högskola och forskningsinstitut utgör en grogrund för nya affärsidéer, konkurrenskraft och tillväxt. Med denna satsning står svensk flygindustri rustad för nya demonstratorprojekt när corona släpper greppet om det globala flyget.

Satsningen linjerar med det samförståndsavtal som tecknades mellan EUs Clean Sky och Västra Götalandsregionen 2016 för ett europeiskt samarbete kring en mer hållbar flygindustri.

Läs mer om projektet i Innovatums pressrelease 201119.