Slider

Innovair är Sveriges nationella strategiska innovationsprogram för flyg.

Programmet samlar och stödjer olika aktörer från företag, universitet, högskolor, institut, intresseorganisationer och myndigheter verksamma inom flygteknikområdet.

Vad händer inom Innovair?

AKTUELLT

NYHETER

ACS Årskonferens 10 mars, 10.00 – 14.00

| Multi use, Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt | No Comments
Ta chansen att lyssna in på detta event, förhoppningsvis hittar ni några guldkorn i föredragen eller hos något av de företag från ACS som kort kommer pitcha och berätta vad…

SMF Flyg – Utlysning våren 2021 – CFP Spring 2021

| Innovair, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt | No Comments
Denna SMF-satsning via arenorna för flygproduktion, sker inom ramen för Innovair och det Nationella flygforskningsprogrammet (NFFP) och riktar sig till små och medelstora företag (SMF) verksamma inom tillverkningsteknik kopplat till…