Kategori

Vinnova

SMF Flyg – utlysning HT 2019 – CFP Autumn 2019

Inlägg av | Innovair, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Denna SMF-satsning via arenorna för flygproduktion, sker inom ramen för Innovair och det Nationella flygforskningsprogrammet (NFFP) och riktar sig till små och medelstora företag (SMF) verksamma inom tillverkningsteknik kopplat till komposit- samt metalliska material.

Hela utlysningstexten kan laddas ner här

Sista ansökningsdag är 18 oktober 2019.
Ansökningsblankett kan laddas ner här

Programmet administreras av produktionsarenorna Compraser Labs och PTC Innovatum.
Kontaktpersoner:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE SICOMP, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC Innovatum/RISE IVF, mats.werke@ri.se

———————————–Announcement in English———————————-

This SME Call for proposals is made within the framework of Innovair and the National Aeronautical Research Program (NFFP).
It is administered through the production arenas for aeronautics – Compraser Labs and PTC Innovatum –
and is aimed at SMEs active in manufacturing technology for composite and metallic materials.

The entire announcement text (in Swedish !) can be downloaded here here

Closing date is 18 October 2019.

Contact persons:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE SICOMP, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC Innovatum/RISE IVF, mats.werke@ri.se

SE-UK avtal om utveckling av framtida stridsflygsförmåga

Inlägg av | Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Försvarsminister Peter Hultqvist och Storbritanniens försvarsminister Penny Mordaunt undertecknade i London den 18 juli ett samförståndsavtal (MoU) om att undersöka möjligheterna för gemensam utveckling av framtida stridsflygsförmåga och stridsflygsystem.

Läs regeringens pressrelease på denna länk: SE pressrelease samt motsvarande från Storbrittanien UK MoD pressrelease
Läs också pressreleaser från svensk och brittisk industri: Saab pressrelease och BAE Systems pressrelease.

Frukostseminarium 29/8: Flyg-innovation

Inlägg av | Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

 

Välkommen till frukostseminarium

Svenska Flygbranschen & Innovair bjuder in till ett frukostseminarium om

FLYG-innovation

Tid: 29 augusti 2019, klockan 08.30–09.30. Frukost serveras från 08.00.
Plats: Näringslivets hus, Storgatan 19, Stockholm. Lokal: Stallet

Svenska Flygbranschen, ett bransch- och arbetsgivarförbund inom Transportföretagen, och Innovair som är Sveriges nationella strategiska innovationsprogram för flyg, bjuder in till ett frukostseminarium om Flyg-innovation.

Den svenska flygindustrin är viktig både som svensk näring och ur ett strategiskt perspektiv. Idag står flyget precis som andra sektorer inför flera utmaningar för att nå ännu högre effektivitet och hållbarhet och allt fler diskuterar hur viktigt det är att satsa på nästa generations flygteknik.

Vid dagens frukostseminarium presenterar experter från Innovair vad som är på gång inom området flyg-innovation i Sverige och omvärlden. Vi välkomnar frågor både innan och under seminariet. Intresserade kan skicka frågor i förhand till fredrik.kampfe@transportforetagen.se.

Missa inte detta tillfälle att fördjupa dig i hur flyget satsar på att utveckla nästa generations flygteknik.
Antalet platser är begränsat.

Välkommen!

Anmälan via länk på Svenska Flygbranschens hemsida: https://www.transportforetagen.se/sfb

 

FT2919 Preliminary Congress Programme

Inlägg av | Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

The Preliminary Programme for the AEROSPACE TECHNOLOGY CONGRESS FT2019 is now (June 2019) available on the website www.ft2019.se

It can also be downloaded here:
FT2019-Plenary Programme dat.190701
FT2019-Preliminary Programme, technical sessions_20190701
FT2019-Preliminary Poster session, dat. 20190611

The program will be updated on the congress website www.ft2019.se
Please note that deadline for Early Bird registration is on June 30.

 

GKN utökar sin affär med Pratt & Whitney

Inlägg av | Innovair, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

GKN har utökat partnerskapet med Pratt & Whitney kring den växlade fläktmotorn GTF (Geared Turbo Fan).  Det handlar om två komponenter i fläktmodulen:
– Fan case mount ring – med additiv tillverkning, där flänsar och förstyvningar byggs upp med laser-wire-AM, en metod utvecklad på PTC i Trollhättan
– Fan spacers – fläktkomponent i kompositmaterial där nu automationsmetoden utvecklas vidare på PTC.

Båda dessa områden ingår i SWE-DEMO-projektet (finansierat av Vinnova). Bakom framgången finns ett långvarigt samarbete med Sicomp och PTC/Innovatum. Västra Götalandsregionen har gett stöd till Innovatumsatsningen.

Läs mera om nyheten här: https://www.gknaerospace.com/en/newsroom/news-releases/2019/gkn-aerospace-expands-rrsp-contract-with-pratt–whitney-and-injects-new-additive-manufacturing-and-composite-technologies-in-key-components/

Chalmers i två nya EU-projekt inom Clean Sky 2

Inlägg av | Innovair, GKN Aerospace, Vinnova, Övrigt

Chalmers tar plats när EU satsar cirka 75 miljoner på de två flygforskningsprojekten IVANHOE och SUBLIME inom ramverket Clean Sky 2. Turbomaskin- och aeroakustikgruppen på Chalmers koordinerar IVANHOE (37 miljoner kronor) och är en nyckelpartner i SUBLIME (38 miljoner kronor). 

​IVANHOE, som är en akronym på Installed adVAnced Nacelle uHbr Optimization and Evaluation, fokuserar på hur motorupphängningar (på vinge) påverkar aerodynamik och utsläpp. Projektet kommer att resultera i avancerad teknik, simuleringsverktyg och strömningsmätningar kring motorgondoler (naceller). 

SUBLIME, Supporting Understanding of Boundary Layer Ingestion Model Experiment, fokuserar på motorupphängningskoncept (på flygplanskropp) för en flygplansarkitektur som kan minska bränsleförbrukning och utsläpp markant. Projektet kommer att dra nytta av erfarenheter från Horizon 2020-projektet CENTRELINE som Chalmersgruppen redan deltar i.

Satsningarna kommer att innebära en stor kunskapsuppbyggnad inom motorplacering och aerooptimering. Kunskapen är en helt nödvändig komponent i arbetet med att minska miljöbelastningen från framtida motorer och flygplan.

Läs mera om dessa två projekt i pressreleasen från Chalmers.

SMF Studieresa Tyskland, 8-11 april, 2019

Inlägg av | Innovair, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Studieresa Tyskland, 8-11 april, 2019
Information och anmälan

SMF Flyg, RISE och ACS genomför en studieresa till Stuttgart och München. Syftet med resan är att skapa möjligheter till samverkan och nya affärer genom kontakter med forskningsinstitut och företag i flyg- och rymdbranschen.

Under resan kommer det att finns möjligheter att “pitcha” produkter/tjänster/samverkansbehov. Fokus är ”collaboration” snarare än sälj. Information om möjligheter till samverkan inom forskning och ”Get Together” med mingel.

Agenda:
8/4 – Resa till Stuttgart
9/4 – Möte med företag och organisationer 10-18, Arena 2036 www.arena2036.de
10/4 – Möte med företag och organisationer, Münchens Tekniska Universitet
11/4 – Eventuellt företagsbesök och hemresa

Deltagande företag och organisationer kommer från LR BW. Forum Luft- und Raumfahrt Baden-Württemberg e.V. www.lrbw.de, Stuttgart Universitet www.uni-stuttgart.de, bavAIRia e.V. www.bavairia.net, Technical University of Munich www.tum.de m fl.

Fördelning:
SMF Flyg/RISE/ACS
– Planerar och genomför studieresorna
– Betalar lokala transporter och ”Get Together”
Deltagande företag/organisationer
– Bokar och betalar resa och logi

OBS – Resan inställd pga för få deltagare.
Ny möjlighet hösten 2019.

Max antal deltagare är 20 så RISE/ACS tar på sig rätten att göra en prioritering av vilka som får möjlighet att delta.
Vi återkommer under V12 med mera detaljerad information om resan, bokning av hotell, flyg mm.

Hälsningar

Göran Berlemo för SMF Flyg/ACS/RISE

LADDA NER DENNA INFORMATION SOM PDF HÄR

SMF Flyg utlysning 2019

Inlägg av | Innovair, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Denna SMF-satsning via arenorna för flygproduktion, sker inom ramen för Innovair och det Nationella flygforskningsprogrammet (NFFP) och riktar sig till små och medelstora företag (SMF) verksamma inom tillverkningsteknik kopplat till komposit- samt metalliska material.

Hela utlysningstexten kan laddas ner här och på Vinnovas hemsida.

Sista ansökningsdag är 12 april.
Ansökningsblankett kan laddas ner här

Programmet administreras av produktionsarenorna Compraser Labs och PTC Innovatum.
Kontaktpersoner:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE SICOMP, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC Innovatum/RISE IVF, mats.werke@ri.se

Presentationer vid SMF Flygs workshop 5 mars kan laddas ner HÄR

ICAS 2020 Call for Papers – abstracts deadline 15th July 2019

Inlägg av | Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

The ICAS 2020 Congress will be held in Shanghai, China September 14-18, 2020.
More information will follow on www.icas2020.com (to open soon).
Call for Papers can be downloaded HERE.
Please note that deadline for abstracts is July 15, 2019.


The ICAS 2022 Congress will be held in Stockholm September 4-9, 2022, hosted by the Swedish Society of Aeronautics and Astronautics (FTF) in cooperation with Innovair.

We expect many Swedish abstracts for the ICAS 2020 Congress in China as well as for the ICAS 2022 Congress in Sweden!


DigiDemoDay 11 juni 2019

Inlägg av | Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Välkommen till årets Digi Demo Day ”Testbäddar för industriell additiv tillverkning” tisdagen den 11 juni hos RISE IVF i Mölndal
Program och anmälan är tillgängliga via: Program och anmälan

Mera på denna länk: DigiDemoDay 11 juni 2019 – SAVE THE DATE

Digi Demo Day är ett brett samarbete kring den digitala utvecklingen inom svensk industri med fem innovationsprogram som arrangörer – LIGHTer, Innovair, Metalliska material, SIO Grafen och Produktion2030. Vid detta tillfälle visas särskilt testbäddar med stöd av Produktion2030.