Skip to main content
search
Kategori

Vinnova

SMF Flyg – Utlysning hösten 2021 (CFP autumn 2021)

Inlägg av Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Innovairs satsning för små och medelstora företag inom flygteknik, SMF Flyg, utlyser nya medel för flygforskning. Den här gången riktar sig utlysningen i huvudsak mot etablerade SMF med fler än fyra anställda, verksamma inom något eller några av de prioriterade forskningsområden som anges inom det nationella flygforskningsprogrammet NFFP:

  • helheltsförmåga och konceptstudier;
  • grundläggande flygteknik;
  • integrerad struktur;
  • intelligenta system och sensorer;
  • framdrivning.

Beroende på nivå kan projekt genomföras som så kallade arenaprojekt – med anknytning till någon av Innovairs produktionsarenor (Produktionstekniskt centrum i Trollhättan respektive Compraser Labs i Linköping) – eller som fristående projekt.

  • Sista ansökningsdag: 15 oktober 2021
  • Hela utlysningstexten kan laddas ner här.
  • Ansökningsblankett kan laddas ner här.

Projektansökningarna skickas till martin.schollin@ri.se senast fredagen den 15/10.

Kontaktpersoner:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE, martin.schollin@ri.se
Eva-Lis Odenberger, PTC/RISE, eva-lis.odenberger@ri.se

———————————–Announcement in English———————————-

This SME initiative for aviation production, takes place within the framework of Innovair and the National Aviation Research Program (NFFP) and is aimed at small and medium-sized enterprises (SMEs). The calls are mainly aimed at established SMEs with more than 4 employees, active in one or more of the following priority research areas:

  • Holistic ability and concept studies
  • Basic flight technology
  • Integrated structure
  • Intelligent systems and sensors
  • Propulsion

Depending on the level of the project, it can be implemented as a so-called arena project or as a stand-alone project.

  • The entire announcement text (in Swedish !) can be downloaded here.
  • Closing date is 15th of October 2021.

Contact persons:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE, martin.schollin@ri.se
Eva-Lis Odenberger, PTC/RISE, eva-lis.odenberger@ri.se

Leverans från GKN Aerospace till Rolls Royce UltraFan™ demonstrator

Inlägg av Demonstration, Internationalisering, Clean Sky, Innovair, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Vinnova

GKN Aerospace Sweden har levererat en stor komponent (mellanhus) till Rolls-Royce UltraFanTM engine demonstrator programme. Detta är en viktig milstolpe inom projektet som ingår i Clean Sky-2 programmet. Nu väntar motormontering i Derby, UK och motorprov i början av 2022.

Läs mer i denna nyhetsartikel från GKN Aerospace.

Öppna innovationsmiljöer för produktionsutveckling i Sverige

Inlägg av Multi use, Demonstration, Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

SIP Produktion 2030 har publicerat en rapport ”Kartläggning av öppna innovationsmiljöer för produktionsutveckling i Sverige”.

Rapporten visar en kartläggning av öppna miljöer i Sverige som syftar till att öka innovation och digitalisering, och att testa nya tekniker,
inom produktionsutveckling. Last hela rapporten HÄR.

ACS Årskonferens 10 mars, 10.00 – 14.00

Inlägg av Multi use, Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Ta chansen att lyssna in på detta event, förhoppningsvis hittar ni några guldkorn i föredragen eller hos något av de företag från ACS som kort kommer pitcha och berätta vad de sysslar med, letar efter och kan erbjuda.

Företagen som är medlemmar i ACS är vana vid högt ställda krav på spårbarhet, kvalitet samtidigt som flyg- och rymdbranschen är under stor omställning.

Konferensen innehåller två presentationer med inriktning flyg respektive rymd samt ett föredrag om Cyber Security vilket berör oss alla oavsett bransch.

Anmälan via ACS hemsida: https://aerospaceclustersweden.com/


Agendan för dagen ser ut så här:

10:00 Välkommen och intro 

10:10  Sustainable Air Transport
Björn Fehrm, Aeronautical and Economic Analyst på Leeham News and Analysis

10:30 Pitch-time!
Företag från Aerospace Cluster Sweden berättar vad de sysslar med, vad de kan erbjuda och vilka resurser de letar efter just nu

11:15 Vad händer i Aerospace Cluster Sweden?
Göran, Olle och Leif berättar om vad som händer i ACS nu och framåt.

11:30 Vad innebär cybersäkerhet och hur påverkar det mig?
Sofia Lundqvist, Projektledare Cyber Security på Linköpings Science Park

12:00  Lunch med lunchunderhållning 💃 60min

13:00  Pitch-time!
Företag från Aerospace Cluster Sweden berättar vad de sysslar med, vad de kan erbjuda och vilka resurser de letar efter just nu

13:20 Isar Aerospace 
Josef Fleischmann från Isar Aerospace berättar om företagets resa

13:40 Avslutning 

 

SMF Flyg – Utlysning våren 2021 – CFP Spring 2021

Inlägg av Innovair, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Denna SMF-satsning via arenorna för flygproduktion, sker inom ramen för Innovair och det Nationella flygforskningsprogrammet (NFFP) och riktar sig till små och medelstora företag (SMF) verksamma inom tillverkningsteknik kopplat till komposit- samt metalliska material.

  • Sista ansökningsdag: 16 april 2021
  • Hela utlysningstexten kan laddas ner här.
  • Ansökningsblankett kan laddas ner här. 

Projektansökningarna skickas till martin.schollin@ri.se

Kontaktpersoner:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC/RISE, mats.werke@ri.se

———————————–Announcement in English———————————-

This SME Call for proposals is made within the framework of Innovair and the National Aeronautical Research Program (NFFP).
It is administered through the production arenas for aeronautics – Compraser Labs and PTC Innovatum –
and is aimed at SMEs active in manufacturing technology for composite and metallic materials.

  • The entire announcement text (in Swedish !) can be downloaded here.
  • Closing date is 16th of April 2021.

Contact persons:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC/RISE, mats.werke@ri.se

**************************************

Trafikverkets luftfartsportfölj – Forskning och innovationsdag 31 mars

Inlägg av Innovair, Vinnova, Övrigt

Få information om framtiden inom luftfartsområdet och svenska forskningssatsningar. Lyssna på vilka effekter Trafikverket, Luftfartsverket och Swedavia vill uppnå med luftfartsforskningen. Hör några forskare, i projekt vi finansierar, som berättar om sin forskning och presenterar forskningsresultat. Du får också information kring hur ansökningsprocessen går till och hur vi tillsammans kan jobba för att nå våra forskningsmål.

Onsdagen den 31:e mars kl. 09.00–12.00 via Skype

PROGRAM

09.00 Välkomna till FOI-dagen för luftfarten – Lars Spångberg, Trafikverket

09.10 Framtidsvisioner inom flyg och luftfart – Henrik Littorin, HL Insight

09.55 Paus

10.00 Genomförd forskning i portföljen:

  • Advanced Auto Planner – Sofia Rydell, LFV
  • Beslutsstöd kurvad inflygning – Martin Castor, GEISTT AB
  • F-Auto – Magnus Bång, LiU
  • Hållbar flygsäkerhet. Metodutveckling och interventioner för att förebygga risker inom luftfarten – Marika Melin, KI

11.00 Paus

11.10 SESAR – hur deltar vi i EU-forskning inom luftfarten – LFV/Swedavia

11.25 CSA – vad är/gör – Pernilla Ulfvengren, KTH

11.30 Pågående forskningsuppdrag samt vad vill vi uppnå med kommande forskningsuppdrag i portföljen – Marie Fridolin, Trafikverket

11.40 Kommande utlysningar och ansökningsprocessen – Katarina Wigler, Trafikverket

11.50 Avslutning – Trafikverket

Mera information och hur du anmäler deltagande finns på denna LÄNK.

Historisk exposé över svensk flygforskning och teknikutveckling

Inlägg av Demonstration, Internationalisering, Akademi, Clean Sky, Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

I senaste utgåvan av Saabminnen, som ges ut av Saabveteranerna, finns en översiktsartikel om Flygforskning och teknikutveckling i Sverige under åtta decennier. Artikeln, som är skriven av Billy Fredriksson och Anders Gustafsson, kan laddas ner från Saabveteranernas hemsida http://www.saabveteran.se

 

NLR free Webinar February 4 – The future is Circular

Inlägg av Internationalisering, Akademi, Innovair, Vinnova, Övrigt

NLR Webinar – The future is Circular – Closing the loop in aviation
February 4th, 12:30-13:30 CET

To achieve truly sustainable aviation, emissions and use of resources over the whole lifecycle of an aircraft must be taken into account, in line with the principles of a circular economy. Royal NLR is aiming to do just that over the coming years, thereby helping to design the first circular aircraft. During the ’Week of the Circular Economy’, NLR will organise a free webinar on this topic.

Programme:

Welcome by Paul Eijssen – NLR
Opportunities for aviation in the circular economy by Prof. David PeckTechnische Universiteit Delft
What is a circular aircraft? by Charlotte Meerstadt – NLR
Ambitions in circularity within EREA and NLR by Ligeia Paletti – NLR

Registration
Register for a personal invitation on this LINK

 

 

 

 

 

Close Menu