All Posts By

Webmaster Innovair

Workshop inom kollaborativ automation med fokus på komposittillverkning 25 september i Linköping

Inlägg av | Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Aerospace Cluster Sweden, RISE och Compraser Labs samverkar i projektet SVIFFT – Sveriges Framtida Flyg- och Rymdindustri. Inom projektet har bl.a. en testmiljö för automatisering, som riktar sig till små- och medelstora företag verksamma inom komposittillverkning, byggts upp på Compraser Labs i Linköping.

Automatiseringsmiljön är tänkt att vara en plattform för företag som vill lära sig mer om automatisering och även fungera som en praktisk ”verkstad” för utveckling och industriell implementering av tillverkningsteknik.

Tillsammans bjuder vi in till en workshop med fokus på kollaborativa applikationer, där vi visar upp labbet, demonstrerar våra utrustningar och pratar om automation, dess fördelar, begränsningar och möjligheter. Det kommer finnas möjlighet att delta via det virtuella projektrummet på Compraser Labs via Skype.

Program med info om anmälan finns HÄR

Vinnova utlysning inom EUREKA SMART för Avancerad tillverkning

Inlägg av | Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova

Vinnova har en ny utlysning på gång inom EUREKA – SMART för Avancerad Tillverkning.

Utlysningen ska bidra till att utveckla morgondagens innovation inom avancerad tillverkning. Den ska stödja avancerade tillverkningsprodukter, processer och tjänster inom alla marknadssektorer. Resultatet ska vara redo för marknad.

Utlysningen vänder sig till innovationsprojekt inom följande områden:

  • Bearbetning av material och produkter.
  • Intelligenta och adaptiva tillverkningssystem på komponent- och systemnivåer.
  • Digital eller virtuell fabriksdesign, datainsamling och hantering, drift och planering, från realtid till långsiktiga optimeringsmetoder.
  • Människa-maskinsamarbete som förstärker människors roll i tillverkningen.
  • Hållbara processer och system.
  • Kundanpassad tillverkning genom att involvera kunder i värdekedjor, från produktprocessdesign till tillverkning.

Airbus finns med i flera pågående SMART projekt. Läs mera om utlysningen och en nätverksträff i Leuven 3/10 på dessa länkar:
https://www.vinnova.se/kalenderhandelser/2019/10/natverksdag-eureka-smart/
https://www.vinnova.se/e/eureka-kluster-medfinansiering/smart–avancerad-tillverkning-svensk-2019-04417/

Innovairs årskonferens 2 oktober 2019 i Trollhättan

Inlägg av | Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Innovairs årskonferens 2019 äger rum 2 oktober på PTC/Innovatum i Trollhättan.

Som vanligt välkomnar vi alla aktörer i Sverige som har kontakt med flygteknisk innovation, från hela trippelhelixen: akademi, industri och offentlig sektor. Och självklart välkomnar vi även innovationsaktörer från andra sektorer.

Eftersom konferensen sker på samverkansarenan PTC (Produktionstekniskt Centrum, en av Innovairs två arenor för produktionsteknik) kommer det att finnas inslag av produktions- och materialteknik, med studiebesök i PTC:s verksamhet och beskrivning av arenan som innovationsfrämjande koncept.

Hela programmet med anmälningslänk finns här

Brazilian-Swedish Workshop 8 on Aeronautics 10 October 2019

Inlägg av | Innovair, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Innovair is responsible for organizing the 8th workshop in Aeronautics between Sweden and Brazil and we invite you to participate in the event taking place in Stockholm on October 10th at the IVA Conference Center (IVA link)

The workshop series explores the collaboration between Sweden and Brazil in the field of Aeronautics. It is now the 8th time the workshop gathers experts, researchers, industry and governmental stakeholders from both countries to further enhance the ongoing bilateral cooperation.

Program and registration via this link SE-BRA Workshop 8

FT 2019 – updated Plenary Program

Inlägg av | Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

An updated Plenary Program can be downloaded here

The congress will be opened by:
TOMAS ENEROTH
Minister for Infrastructure, Sweden
and
ANTONIO FRANCISCANGELIS NETO
Vice Minister, Ministry of Science, Technology, Innovation and Communications (MCTIC), Brazil

All information about the FT2019 congress is available on the special congress website www.ft2019.se

 

SMF Flyg – utlysning HT 2019 – CFP Autumn 2019

Inlägg av | Innovair, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Denna SMF-satsning via arenorna för flygproduktion, sker inom ramen för Innovair och det Nationella flygforskningsprogrammet (NFFP) och riktar sig till små och medelstora företag (SMF) verksamma inom tillverkningsteknik kopplat till komposit- samt metalliska material.

Hela utlysningstexten kan laddas ner här

Sista ansökningsdag är 18 oktober 2019.
Ansökningsblankett kan laddas ner här

Programmet administreras av produktionsarenorna Compraser Labs och PTC Innovatum.
Kontaktpersoner:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE SICOMP, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC Innovatum/RISE IVF, mats.werke@ri.se

———————————–Announcement in English———————————-

This SME Call for proposals is made within the framework of Innovair and the National Aeronautical Research Program (NFFP).
It is administered through the production arenas for aeronautics – Compraser Labs and PTC Innovatum –
and is aimed at SMEs active in manufacturing technology for composite and metallic materials.

The entire announcement text (in Swedish !) can be downloaded here

Closing date is 18 October 2019.

Contact persons:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE SICOMP, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC Innovatum/RISE IVF, mats.werke@ri.se

SE-UK avtal om utveckling av framtida stridsflygsförmåga

Inlägg av | Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Försvarsminister Peter Hultqvist och Storbritanniens försvarsminister Penny Mordaunt undertecknade i London den 18 juli ett samförståndsavtal (MoU) om att undersöka möjligheterna för gemensam utveckling av framtida stridsflygsförmåga och stridsflygsystem.

Läs regeringens pressrelease på denna länk: SE pressrelease samt motsvarande från Storbrittanien UK MoD pressrelease
Läs också pressreleaser från svensk och brittisk industri: Saab pressrelease och BAE Systems pressrelease.

Frukostseminarium 29/8: Flyg-innovation

Inlägg av | Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

 

Välkommen till frukostseminarium

Svenska Flygbranschen & Innovair bjuder in till ett frukostseminarium om

FLYG-innovation

Tid: 29 augusti 2019, klockan 08.30–09.30. Frukost serveras från 08.00.
Plats: Näringslivets hus, Storgatan 19, Stockholm. Lokal: Stallet

Svenska Flygbranschen, ett bransch- och arbetsgivarförbund inom Transportföretagen, och Innovair som är Sveriges nationella strategiska innovationsprogram för flyg, bjuder in till ett frukostseminarium om Flyg-innovation.

Den svenska flygindustrin är viktig både som svensk näring och ur ett strategiskt perspektiv. Idag står flyget precis som andra sektorer inför flera utmaningar för att nå ännu högre effektivitet och hållbarhet och allt fler diskuterar hur viktigt det är att satsa på nästa generations flygteknik.

Vid dagens frukostseminarium presenterar experter från Innovair vad som är på gång inom området flyg-innovation i Sverige och omvärlden. Vi välkomnar frågor både innan och under seminariet. Intresserade kan skicka frågor i förhand till fredrik.kampfe@transportforetagen.se.

Missa inte detta tillfälle att fördjupa dig i hur flyget satsar på att utveckla nästa generations flygteknik.
Antalet platser är begränsat.

Välkommen!

Anmälan via länk på Svenska Flygbranschens hemsida: https://www.transportforetagen.se/sfb