All Posts By

Webmaster Innovair

SMF Flyg – utlysning HT 2019 – CFP Autumn 2019

Inlägg av Innovair, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Denna SMF-satsning via arenorna för flygproduktion, sker inom ramen för Innovair och det Nationella flygforskningsprogrammet (NFFP) och riktar sig till små och medelstora företag (SMF) verksamma inom tillverkningsteknik kopplat till komposit- samt metalliska material.

Hela utlysningstexten kan laddas ner här

Sista ansökningsdag är 18 oktober 2019.
Ansökningsblankett kan laddas ner här

Programmet administreras av produktionsarenorna Compraser Labs och PTC Innovatum.
Kontaktpersoner:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE SICOMP, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC Innovatum/RISE IVF, mats.werke@ri.se

———————————–Announcement in English———————————-

This SME Call for proposals is made within the framework of Innovair and the National Aeronautical Research Program (NFFP).
It is administered through the production arenas for aeronautics – Compraser Labs and PTC Innovatum –
and is aimed at SMEs active in manufacturing technology for composite and metallic materials.

The entire announcement text (in Swedish !) can be downloaded here

Closing date is 18 October 2019.

Contact persons:
Martin Schöllin, Compraser Labs/RISE SICOMP, martin.schollin@ri.se
Mats Werke, PTC Innovatum/RISE IVF, mats.werke@ri.se

SE-UK avtal om utveckling av framtida stridsflygsförmåga

Inlägg av Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

Försvarsminister Peter Hultqvist och Storbritanniens försvarsminister Penny Mordaunt undertecknade i London den 18 juli ett samförståndsavtal (MoU) om att undersöka möjligheterna för gemensam utveckling av framtida stridsflygsförmåga och stridsflygsystem.

Läs regeringens pressrelease på denna länk: SE pressrelease samt motsvarande från Storbrittanien UK MoD pressrelease
Läs också pressreleaser från svensk och brittisk industri: Saab pressrelease och BAE Systems pressrelease.

Frukostseminarium 29/8: Flyg-innovation

Inlägg av Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

 

Välkommen till frukostseminarium

Svenska Flygbranschen & Innovair bjuder in till ett frukostseminarium om

FLYG-innovation

Tid: 29 augusti 2019, klockan 08.30–09.30. Frukost serveras från 08.00.
Plats: Näringslivets hus, Storgatan 19, Stockholm. Lokal: Stallet

Svenska Flygbranschen, ett bransch- och arbetsgivarförbund inom Transportföretagen, och Innovair som är Sveriges nationella strategiska innovationsprogram för flyg, bjuder in till ett frukostseminarium om Flyg-innovation.

Den svenska flygindustrin är viktig både som svensk näring och ur ett strategiskt perspektiv. Idag står flyget precis som andra sektorer inför flera utmaningar för att nå ännu högre effektivitet och hållbarhet och allt fler diskuterar hur viktigt det är att satsa på nästa generations flygteknik.

Vid dagens frukostseminarium presenterar experter från Innovair vad som är på gång inom området flyg-innovation i Sverige och omvärlden. Vi välkomnar frågor både innan och under seminariet. Intresserade kan skicka frågor i förhand till fredrik.kampfe@transportforetagen.se.

Missa inte detta tillfälle att fördjupa dig i hur flyget satsar på att utveckla nästa generations flygteknik.
Antalet platser är begränsat.

Välkommen!

Anmälan via länk på Svenska Flygbranschens hemsida: https://www.transportforetagen.se/sfb

 

FT2919 Preliminary Congress Programme

Inlägg av Innovair, GKN Aerospace, Saab Aeronautics, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

The Preliminary Programme for the AEROSPACE TECHNOLOGY CONGRESS FT2019 is now (June 2019) available on the website www.ft2019.se

It can also be downloaded here:
FT2019-Plenary Programme dat.190701
FT2019-Preliminary Programme, technical sessions_20190701
FT2019-Preliminary Poster session, dat. 20190611

The program will be updated on the congress website www.ft2019.se
Please note that deadline for Early Bird registration is on June 30.

 

GKN utökar sitt partnerskap med Pratt & Whitney

Inlägg av Innovair, GKN Aerospace, Arenor/SMF, Vinnova, Övrigt

En av demonstratorerna inom ramen för Inno­vairs SWE Demo-program tar nu steget upp till att bli skarp produkt i Pratt & Whitneys växlade fläktmotor (geared turbofan, GTF) av typerna PW1500G och PW1900G. Det handlar om additivt tillverkade fläkthus, där flänsar och förstyvningar byggs upp enligt en metod utvecklad på PTC i Trollhättan.

Framtagningen av demonstratorn inom programmet har varit ett långvarigt samarbete mellan GKN Aerospace och bland andra Högskolan Väst, och nu resulterar arbetet alltså i en affär. I och med detta utökar GKN Aerospace sitt partnerskap (risk and revenue sharing partnership, RRSP) med Pratt & Whitney.

Läs mer om saken på GKN:s webbsida.

Chalmers i två nya EU-projekt inom Clean Sky 2

Inlägg av Innovair, GKN Aerospace, Vinnova, Övrigt

Chalmers tar plats när EU satsar cirka 75 miljoner på de två flygforskningsprojekten IVANHOE och SUBLIME inom ramverket Clean Sky 2. Turbomaskin- och aeroakustikgruppen på Chalmers koordinerar IVANHOE (37 miljoner kronor) och är en nyckelpartner i SUBLIME (38 miljoner kronor). 

​IVANHOE, som är en akronym på Installed adVAnced Nacelle uHbr Optimization and Evaluation, fokuserar på hur motorupphängningar (på vinge) påverkar aerodynamik och utsläpp. Projektet kommer att resultera i avancerad teknik, simuleringsverktyg och strömningsmätningar kring motorgondoler (naceller). 

SUBLIME, Supporting Understanding of Boundary Layer Ingestion Model Experiment, fokuserar på motorupphängningskoncept (på flygplanskropp) för en flygplansarkitektur som kan minska bränsleförbrukning och utsläpp markant. Projektet kommer att dra nytta av erfarenheter från Horizon 2020-projektet CENTRELINE som Chalmersgruppen redan deltar i.

Satsningarna kommer att innebära en stor kunskapsuppbyggnad inom motorplacering och aerooptimering. Kunskapen är en helt nödvändig komponent i arbetet med att minska miljöbelastningen från framtida motorer och flygplan.

Läs mera om dessa två projekt i pressreleasen från Chalmers.

SMF Flyg – studieresa till Glasgow – juni 2019

Inlägg av Övrigt

SMF Flyg inbjuder till Glasgow med besök på Advanced Forming Research Center (AFRC) den 12 juni 2019. Evenemanget sammanför företag från Storbritannien och Sverige för att undersöka möjligheter till samverkan.

Mera information i detta dokument: SMF-Flyg Glasgow_SE_finalReg

Anmälan senast 3 juni till någon av nedanstående som också svarar på frågor.
mats.werke@ri.se
christian.olsson@ri.se
goran@aerospaceclustersweden.com
leif@aerospaceclustersweden.com

Innovair showcases – nya exempel på flyginnovation

Inlägg av Övrigt

Ett led i Innovairs arbete som strategiskt innovationsprogram är att visa upp den innovation som blir resultatet av våra ansträngningar.

Därför skapar vi löpande enbladiga PDF-filer med goda exempel från Innovairs verklighet. Det gäller produkter/tjänster/system, processer/metoder, aktörer/organisationer/infrastruktur, styrmedel/finansiering och vetenskap.

Nu finns totalt tolv blad tillgängliga på innovair.org/showcase, varav sex nya. Kika in och få en konkret inblick i vad vårt innovationsprogram producerar!

Thulinmedaljörer 2019 utsedda

Inlägg av Övrigt

Flyg- och rymdtekniska Föreningen (FTF) och Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademin har beslutat att 2019 utdela följande Thulinmedaljer:

Thulinmedaljen i guld till Torbjörn Johansson för hans utomordentligt förtjänstfulla insatser för utvecklingen av CTT systems till direktleverantör åt flygindustrin.

Thulinmedaljen i silver till Dag Folkesson för hans avgörande insatser avseende utveckling av programvara som samverkar i ett realtidssystem med många datorer i stridsflygsystem.

Medaljerna kommer att utdelas vid Flyg- och rymdtekniska föreningens årsmöte i Stockholm tisdagen 14 maj.
Läs mera i pressmeddelandet: Pressmeddelande – Thulinmedaljörer 2019

Läs mera om Thulinmedaljen på FTF hemsida www.ftfsweden.se